DFEG7030D-8R2M=P3
Mfr.Part #
DFEG7030D-8R2M=P3
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 8.2UH 3.1A 78MOHM SMD
Stock
750
In Stock :
750
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Iron Powder
Inductance :
8.2μH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Current - Saturation :
4.2A
Series :
DFEG7030D
DC Resistance (DCR) :
78mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Package / Case :
Nonstandard
Number of Terminations :
2
Mount :
Test Frequency :
100MHz
Size / Dimension :
0.276Lx0.260W 7.00mmx6.60mm
yes
Current Rating :
3.1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DFEG7030D-8R2M=P3
Murata Electronics DFEG7030D-8R2M=P3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD