DFE201210S-1R0MH=P2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DFE201210S-1R0MH=P2
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Last Time Buy
Material - Core :
Metal
Q @ Freq :
Ratings :
Tolerance :
±20%
Shielding :
Shielded
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Size / Dimension :
0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm)
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Type :
Drum Core, Wirewound
Series :
DFE201210S
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation (Isat) :
3.2A
Inductance :
1 µH
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
2.3 A
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)