DF9A-31S-1V(22)
Mfr.Part #
DF9A-31S-1V(22)
Manufacturer
Hirose
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 31POS SMD TIN
Stock
4
In Stock :
4
Reference Standard :
UL
Housing Material :
Nylon
Width :
4.2mm
Contact Resistance :
50mOhm
Radiation Hardening :
No
Published :
2003
Reliability :
COMMERCIAL
Lead Pitch :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Body Depth :
0.13 inch
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
31
Total Number of Contacts :
31
Operating Temperature (Min) :
-45°C
Feature :
Board Guide
Housing Color :
Beige
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Length :
19.3mm
Current Rating :
500mA
Lead Free :
Lead Free
Height :
3.3mm
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
2
Contact Style :
BELLOWED TYPE
DIN Conformance :
No
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Height Above Board :
0.130 3.30mm
Contact Material :
Copper
Flammability Rating :
UL94 V-0
Additional Feature :
POLARIZED
Plating Thickness :
39μin
Series :
DF9
Body Breadth :
0.165 inch
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Number Of PCB Rows :
Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Contact Finish :
Tin
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Current (Signal) :
0.5A
Stack Height (Mating) :
4.3mm
Durability :
30 Cycles
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
Contact Pattern :
STAGGERED
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Mixed Contacts :
Package / Case :
Metal
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
DF9A-31S-1V(22)
Hirose DF9A-31S-1V(22)
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 31 Positions DF9 Tin SMD/SMT Copper