DF71324AD80FPV
Mfr.Part #
DF71324AD80FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
Stock
904
In Stock :
904
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
External
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of I/O :
57
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
DF71324
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
32-Bit
Memory Size :
256KB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Frequency :
80MHz
Package / Case :
100-LQFP
Core Processor :
SH-2
Published :
2010
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, SCI, SSU
Series :
SuperH® SH7137
Number of Pins :
100
RAM Size :
16K x 8
Number of UART Channels :
3
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Data Converter :
A/D 16x12b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA