DF63R-5P-3.96DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF63R-5P-3.96DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 3.96MM STR
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mixed Contacts :
yes
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Conductors :
ONE
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Contact Finish - Mating :
SN
Durability :
30 Cycles
Mounting Style :
Straight
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Arrangement :
S0P5
Contact Resistance :
10MOhm
Mounting Type :
BOARD
Mounting Option 1 :
LOCKING
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.315 inch
Contact Material :
Brass
Body Depth :
0.394 inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Length - Termination :
0.138 inch
Total Number of Contacts :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Operating Temperature (Max) :
85°C
Termination Type :
Solder
Body Length or Diameter :
0.809 inch