DF63R-3P-3.96DSA
Mfr.Part #
DF63R-3P-3.96DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 3.96MM STR
Stock
495
In Stock :
495
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Reliability :
COMMERCIAL
Termination Type :
Solder
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Total Number of Contacts :
3
Mounting Style :
Straight
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Contact Gender :
Male
Contact Arrangement :
S0P3
Contact Material :
Brass
Number of Conductors :
ONE
Body Length or Diameter :
0.497 inch
Contact Finish - Mating :
SN
Body Breadth :
0.315 inch
Mounting Option 1 :
LOCKING
Mixed Contacts :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
10MOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Mounting Type :
BOARD
Body Depth :
0.394 inch
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Operating Temperature (Max) :
85°C
Reference Standard :
UL
Length - Termination :
0.138 inch