DF63M-2P-7.92DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF63M-2P-7.92DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
2
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Pitch - Mating :
0.312 7.92mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Voltage - Rated :
600VAC/DC
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Rows :
1
Insulation Color :
Black
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Shape :
Square
Termination :
Solder
Series :
EnerBee™ DF63
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Feature :
Board Guide, Glow Wire Compliant
Contact Material :
Brass
Datasheets
DF63M-2P-7.92DSA
EnerBee™ DF63 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 2-Position Board to Cable/Wire 0.394 10.00mm Height