DF63M-2P-3.96DS(01)
Mfr.Part #
DF63M-2P-3.96DS(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 2POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
2
Voltage - Rated :
600VAC/DC
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Latch Holder
Series :
EnerBee™ DF63
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Insulation Height :
0.354 9.00mm
Insulation Color :
Black
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Feature :
Board Guide, Glow Wire Compliant
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
DF63M-2P-3.96DS(01)
Hirose DF63M-2P-3.96DS(01)
EnerBee™ DF63 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 2-Position Board to Cable/Wire 0.354 9.00mm Height