DF62B-13S-2.2C(11)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF62B-13S-2.2C(11)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN SOCKET HSG 13POS 2.20MM
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Type :
Female Socket
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
9.3mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Series :
DF62
Mount :
Free Hanging, Panel
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Termination :
Crimp
Number of Rows :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
30mOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
13
Depth :
11.08mm
Orientation :
Straight
Fastening Type :
Latch Lock
Note :
Contacts Not Included
Housing Material :
PBT
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Socket
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Rated Current (Signal) :
3A
Durability :
30 Cycles
Number of Positions :
13
Pitch :
0.087 2.20mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Standard :
UL
Length :
9.55mm
Reliability :
COMMERCIAL
Color :
Black
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
105°C
Hirose DF62B-13S-2.2C(11)
4 Rows Socket Bulk Black 13 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF62 PBT