DF61Y-2P-2.2V(75)
Mfr.Part #
DF61Y-2P-2.2V(75)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER, SMT, GOLD, 2POS 2.2
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Post :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Color :
Natural
Termination :
Solder
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Rows :
1
Overall Contact Length :
Insulation Height :
0.079 (2.00mm)
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
Applications :
Contact Finish - Post :
Contact Finish - Mating :
Tin
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Features :
Solder Retention
Fastening Type :
Swing Lock
Contact Type :
Tab
Shrouding :
Shrouded - 3 Wall
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
RECTANGULAR
Voltage Rating :
350VAC/DC
Number of Positions :
2
Row Spacing - Mating :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Pitch - Mating :
0.087 (2.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Series :
DF61
Connector Type :
Header
Datasheets
DF61Y-2P-2.2V(75)
DF61 Series 1-Row Header Solder Brass Surface Mount Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 2-Position Board to Cable/Wire 0.079 (2.00mm) Height