DF5A-14DP-5DSA(35)
Mfr.Part #
DF5A-14DP-5DSA(35)
Description
CONN HEADER VERT 14POS 5MM
Male Pin
Mating Contact Pitch :
0.197 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
14
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
2
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Number Of PCB Rows :
2
Board Guide
Length - Termination :
0.138 inch
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Locking Ramp
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions Loaded :
All
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Stack Height (Mating) :
22.5mm
Rated Current (Signal) :
7A
Row Spacing - Mating :
0.197 (5.00mm)
Number of Conductors :
ONE
Durability :
30 Cycles
Operating Temperature :
-35°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.197 5.00mm
Square
Insulation Color :
Through Hole
Terminal Pitch :
5.0038mm
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Connector Type :
Header
Contact Resistance :
30mOhm
Style :
Board to Board or Cable
PCB Contact Row Spacing :
5.0038 mm
Datasheets
DF5A-14DP-5DSA(35)
DF5 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Board or Cable 0.591 15.00mm Height