DF51K-26DP-2DSA(800)
Mfr.Part #
DF51K-26DP-2DSA(800)
Description
CONN HDR 2MM DUAL TIN PCB 26POS
Stock
90
In Stock :
90
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Series :
SignalBee™ DF51K
Contact Finish - Mating :
Tin
Voltage - Rated :
250VAC/DC
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Latch Holder
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Brass
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Applications :
General Purpose, Industrial, Medical
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Hirose DF51K-26DP-2DSA(800)
SignalBee™ DF51K Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 26-Position Board to Cable/Wire 0.331 8.40mm Height