DF51A-28DP-2DS(20)
Mfr.Part #
DF51A-28DP-2DS(20)
Description
CONN HDR 2MM 28POS R/A TIN
Stock
104
In Stock :
104
Headers, Male Pins
RoHS :
Details
Mated Stacking Heights :
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Voltage Rating :
30VAC/DC
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Subcategory :
Headers and Wire Housings
Number of Positions :
28
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness - Post :
39.4µin (1.00µm)
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Packaging :
Tray
Fastening Type :
Detent Lock
Contact Shape :
Square
Contact Finish Termination :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Style :
Board to Cable/Wire
Package :
Tray
Number of Rows :
2
Brand :
Hirose Connector
Product Type :
Headers and Wire Housings
Contact Finish - Post :
Tin
Series :
SignalBee™ DF51
Reach Compliance Code :
Unknown
Features :
Product Category :
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Mating :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.287 (7.30mm)