DF22L-2P-7.92DS(06)
Mfr.Part #
DF22L-2P-7.92DS(06)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Red
Connector Type :
Header
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Length - Post :
0.146 3.70mm
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
25A
Contact Type :
Male Pin
Feature :
Board Guide
Series :
EnerBee™ DF22
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Latch Holder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.480 12.20mm
Termination :
Solder
Number of Positions :
2
Voltage - Rated :
1000V
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.354 9.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch - Mating :
0.312 7.92mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DF22L-2P-7.92DS(06)
EnerBee™ DF22 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.480 12.20mm Height