DF22-2P-7.92DS(53)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF22-2P-7.92DS(53)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Features :
Board Guide
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Post :
8.00µin (0.203µm)
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Gender :
Pin (Male)
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch :
7.92 mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Length - Mating :
0.354 (9.00mm)
Number of Positions Loaded :
All
Applications :
RoHS :
Details
Series :
EnerBee™ DF22
Current Rating :
25 A
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.312 (7.92mm)
Row Spacing - Mating :
Contact Type :
Male Pin
Package :
Bag
Contact Finish - Mating :
Gold
Mated Stacking Heights :
Insulation Height :
0.480 (12.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Contact Length - Post :
0.146 (3.70mm)
Insulation Color :
Beige
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Fastening Type :
Latch Holder
Connector Type :
Header
Termination Style :
Solder Pin
Voltage Rating :
1 kV
Overall Contact Length :
Number of Rows :
1
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Termination :
Solder
Mounting Style :
Through Hole
Number of Positions :
2 Position
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DF22-2P-7.92DS(53)
EnerBee™ DF22 Series Header Solder 2 Position Positions Pitch: 7.92 mm -55°C ~ 85°C Through Hole, Right Angle