DF20F-40DP-1H(52)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF20F-40DP-1H(52)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD R/A 40POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Termination Style :
Solder
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Insulation Height :
0.217 (5.50mm)
Contact Length - Post :
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Length - Mating :
Pitch :
1 mm
Insulation Resistance :
500 MOhms
Product :
Headers
Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Minimum Operating Temperature :
- 35 C
Contact Shape :
Square
Contact Gender :
Pin (Male)
Packaging :
Cut Tape
RoHS :
Details
Series :
DF20
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Connector Type :
Header
Housing Gender :
Male
Applications :
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Wire Gauge :
28 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Features :
Solder Retention
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Type :
Pin Header
Housing Color :
Beige
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage Rating :
100VAC/DC
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Contact Finish - Post :
Ingress Protection :
Mated Stacking Heights :
Contact Finish Thickness - Post :
8.00µin (0.203µm)
Insulation Color :
Beige
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
DF20F-40DP-1H(52)
2 Rows Header Cut Tape 40 Positions Surface Mount, Right Angle Male Pin DF20