DF20F-30DP-1H(50)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF20F-30DP-1H(50)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD R/A 30POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Published :
Number of Positions Loaded :
All
Number of Conductors :
ONE
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1A
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Insulation Height :
0.217 5.51mm
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Brass
Style :
Board to Cable/Wire
Mount :
Surface Mount
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Number of Positions :
30
Contact Shape :
Square
Orientation :
RIGHT ANGLE
Color :
Beige
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Plating Thickness :
39μin
Packaging :
Tube
Insulation :
Insulated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Solder Retention
Rated Current (Signal) :
1A
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Color :
Natural
Total Number of Contacts :
30
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
UL
JESD-609 Code :
e4
Body Breadth :
0.197 inch
Connector Type :
Header
Contact Gender :
Male
Number Of PCB Rows :
2
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Durability :
50 Cycles
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Pins :
6
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Series :
DF20
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Resistance :
500MOhm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Housing Material :
Polyamide
Datasheets
DF20F-30DP-1H(50)
Hirose DF20F-30DP-1H(50)
DF20 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 30-Position Board to Cable/Wire 0.217 5.51mm Height