DF1EG-2P-2.5DSA(35)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1EG-2P-2.5DSA(35)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header
Number of Rows :
1
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Series :
DF1E
Mount :
Through Hole
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Fastening Type :
Latch Holder
Number of Positions :
2
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Cable/Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
Insulation Height :
0.642 16.30mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Color :
Natural
Hirose DF1EG-2P-2.5DSA(35)
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.642 16.30mm Height