DF1EG-10P-2.5DSA(35)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1EG-10P-2.5DSA(35)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Stock
274
In Stock :
274
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Positions :
10
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Style :
Board to Cable/Wire
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Tin
Reach Compliance Code :
Unknown
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Latch Holder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Natural
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Series :
DF1E
Insulation Height :
0.642 16.30mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Hirose DF1EG-10P-2.5DSA(35)
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.642 16.30mm Height