DF1EC-7P-2.5DSA(01)
Mfr.Part #
DF1EC-7P-2.5DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.5MM
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
3A
Terminal Pitch :
2.5mm
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Height :
0.425 10.80mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Positions :
7
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Color :
Beige
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Insulation Color :
Natural
UL Flammability Code :
94V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Datasheets
DF1EC-7P-2.5DSA(01)
Hirose DF1EC-7P-2.5DSA(01)
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 7-Position Board to Cable/Wire 0.425 10.80mm Height