DF1E-9RS/P-2.5
Mfr.Part #
DF1E-9RS/P-2.5
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RETAINER 9POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Accessories
Wire Gauge (Min) :
24 AWG
MIL Conformance :
No
Accessory Type :
Retainer Clip
Current Rating :
3A
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material :
Polymide
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Connector Support Type :
CONNECTOR ACCESSORY
Min Operating Temperature :
-35°C
Voltage - Rated :
250V
Height :
7.4mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
9
Color :
Black
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
DF1E
Pitch :
2.5mm
IEC Conformance :
Housing Material :
Polyamide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
25.5mm
Number of Rows :
1
Wire Gauge (Max) :
30 AWG