DF19G-30S-1F(05)
Mfr.Part #
DF19G-30S-1F(05)
Description
CONN FPC PIN HSG 30POS 1.00MM
Stock
24
In Stock :
24
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Flat Flex Type :
FPC
Total Number of Contacts :
30
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Depth :
0.234 inch
Termination :
IDC
Number of Positions :
30
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Rows :
1
Current Rating :
500mA
Flammability Rating :
No
JESD-609 Code :
e3
Number Of PCB Rows :
1
Housing Color :
Beige
Body Breadth :
0.047 inch
Rated Current (Signal) :
0.5A
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
50mOhm
Insertion Force-Max :
3.0024 N
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Published :
2006
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Series :
DF19
Filter Feature :
FFC, FCB Thickness :
0.14mm
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Bronze
Orientation :
Straight
Connector Type :
Housing for Male Contacts
Lead Free
Factory Lead Time :
10 Weeks
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Lead Pitch :
1mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.039 1.00mm
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-35°C~85°C