DF14-7P-1.25H(25)
Mfr.Part #
DF14-7P-1.25H(25)
Description
CONN HEADER SMD R/A 7POS 1.25MM
Headers, Male Pins
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
MIL Conformance :
No
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
1A
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
1
Total Number of Contacts :
7
Insulation Color :
Beige
Insulation Resistance :
500MOhm
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
1.25mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
150V
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
GENERAL PURPOSE
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
Brass
Durability :
30 Cycles
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Conductors :
ONE
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Board Guide, Solder Retention
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Contact Type :
Male Pin
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
DF14
Housing Material :
Plastic
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Tin-Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
7
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Reference Standard :
UL
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Reach Compliance Code :
Unknown
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Flammability Rating :
UL94 V-0
Rated Current (Signal) :
1A
Datasheets
DF14-7P-1.25H(25)
Hirose DF14-7P-1.25H(25)
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount, Right Angle Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon 7-Position Board to Cable/Wire 0.098 2.50mm Height