DF14-4P-1.25H(50)
Mfr.Part #
DF14-4P-1.25H(50)
Description
CONN HEADER SMD R/A 4POS 1.25MM
Headers, Male Pins
Contact Resistance :
30mOhm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
JESD-609 Code :
e0
Number Of PCB Rows :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
4
Brass
Additional Feature :
POLARIZED
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
DF14
Current Rating (Amps) :
1A
Voltage - Rated :
150V
Fastening Type :
Push-Pull
Durability :
50 Cycles
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Depth :
0.098 inch
Packaging :
Tube
DIN Conformance :
Housing Color :
Beige
Lead Free :
Contains Lead
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Lead Pitch :
1.25mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Solder
Gender :
Male
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Square
Body Length or Diameter :
0.392 inch
Contact Type :
Male Pin
Reference Standard :
UL
Total Number of Contacts :
4
Number of Rows :
1
Housing Material :
Plastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
DF14-4P-1.25H(50)
Hirose DF14-4P-1.25H(50)
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.098 2.50mm Height