DF14-2P-1.25H(25)
Mfr.Part #
DF14-2P-1.25H(25)
Description
CONN HEADER SMD R/A 2POS 1.25MM
Number of Positions :
2
Voltage - Rated AC :
150V
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Durability :
30 Cycles
Surface Mount, Right Angle
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Color :
Beige
Orientation :
RIGHT ANGLE
Housing Material :
Plastic
Rated Current (Signal) :
1A
Contact Shape :
Square
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
UL
Insulation Height :
0.098 2.50mm
GENERAL PURPOSE
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Brass
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
IEC Conformance :
Number Of PCB Rows :
1
Lead Pitch :
1.25mm
Board to Cable/Wire
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Tin-Copper
Radiation Hardening :
Number of Conductors :
ONE
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
MIL Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
500MOhm
Total Number of Contacts :
2
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Number of Rows :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
30mOhm
Packaging :
Tube
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating :
1A
Datasheets
DF14-2P-1.25H(25)
Hirose DF14-2P-1.25H(25)
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount, Right Angle Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.098 2.50mm Height