DF13EA-30DP-1.25V(55)
Mfr.Part #
DF13EA-30DP-1.25V(55)
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1.25MM
Headers, Male Pins
Voltage - Rated :
150V
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
Square
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
Contact Finish - Post :
Tin-Copper
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Male Pin
HTS Code :
Brass
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Surface Mount
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Number of Positions :
30
Total Number of Contacts :
30
REACH SVHC :
No SVHC
Stack Height (Mating) :
5.8mm
Number of Positions Loaded :
All
IEC Conformance :
Feature :
Solder Retention
Insulation Height :
0.189 4.80mm
Filter Feature :
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Contact Length - Mating :
0.094 2.40mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Beige
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Connector Type :
Header
Current Rating (Amps) :
1A
Hirose DF13EA-30DP-1.25V(55)
DF13 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 30-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height