DF13E-30DP-1.25V(51)
Mfr.Part #
DF13E-30DP-1.25V(51)
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1.25MM
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Insulation Height :
0.189 4.80mm
Contact Length - Mating :
0.094 2.40mm
Insulation Color :
Number of Rows :
2
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish - Post :
Tin-Copper
Contact Finish - Mating :
Gold
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Voltage - Rated :
150V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Number of Positions :
30
Current Rating (Amps) :
1A
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Stack Height (Mating) :
5.8mm
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Hirose DF13E-30DP-1.25V(51)
DF13 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 30-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height