DF13C-5P-1.25V(76)
Mfr.Part #
DF13C-5P-1.25V(76)
Description
CONN HEADER SMD 5POS 1.25MM
Stock
327
In Stock :
327
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
10 Weeks
Board to Cable/Wire
Contact Finish Thickness - Post :
8.00μin 0.203μm
Insulation Height :
0.189 4.80mm
Fastening Type :
Detent Lock
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Feature :
Solder Retention
Contact Material :
Brass
Voltage - Rated :
150V
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Color :
Shrouding :
Shrouded - 3 Wall
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Hirose DF13C-5P-1.25V(76)
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 5-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height