DF13B-8P-1.25V(20)
Mfr.Part #
DF13B-8P-1.25V(20)
Description
CONN HEADER SMD 8POS 1.25MM
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Number of Positions Loaded :
All
Rated Current (Signal) :
1A
Style :
Board to Cable/Wire
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Insertion Force-Max :
3.0024 N
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
LOW PROFILE
Lead Pitch :
1.25mm
Housing Material :
Polyamide
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Insulation Height :
0.189 4.80mm
Housing Color :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
Voltage - Rated AC :
150V
Fastening Type :
Detent Lock
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
Brass
IEC Conformance :
No
Shrouding :
Shrouded - 3 Wall
Total Number of Contacts :
8
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Number of Positions :
8
Contact Type :
Male Pin
Mixed Contacts :
Square
JESD-609 Code :
e3
Contact Resistance :
30mOhm
Current Rating :
1A
Series :
DF13
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Stack Height (Mating) :
5.8mm
Number Of PCB Rows :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
4.8mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Gender :
Male
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
UL Flammability Code :
94V-0
Length :
14.65mm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Durability :
30 Cycles
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Filter Feature :
DIN Conformance :
UL94 V-0
Hirose DF13B-8P-1.25V(20)
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height