DF13A-40DP-1.25V(55)
Mfr.Part #
DF13A-40DP-1.25V(55)
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.25MM
Headers, Male Pins
Max Current Rating :
1A
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Height :
0.189 4.80mm
Orientation :
Straight
Contact Material :
Brass
Max Voltage Rating (AC) :
150V
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Material :
Polyamide
Current Rating :
1A
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Rows :
2
Stack Height (Mating) :
5.8mm
Contact Gender :
Male
Series :
DF13
Mount :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.094 2.40mm
All
Length :
30.85mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Lead Pitch :
1.25mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Depth :
5.5mm
Packaging :
Tube
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
40
Housing Color :
Square
Contact Finish - Post :
Tin-Copper
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Fastening Type :
Detent Lock
Feature :
Solder Retention
Hirose DF13A-40DP-1.25V(55)
DF13 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 40-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height