DF13A-10DP-1.25V(25)
Mfr.Part #
DF13A-10DP-1.25V(25)
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.25MM
Insulation Height :
0.189 4.80mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Tube
Insulation Color :
Beige
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Mating :
0.094 2.40mm
Voltage - Rated :
150V
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Tin-Copper
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Feature :
Solder Retention
HTS Code :
Stack Height (Mating) :
5.8mm
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Number of Positions :
10
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Detent Lock
Current Rating (Amps) :
1A
Square
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
ECCN Code :
EAR99
Brass
Hirose DF13A-10DP-1.25V(25)
DF13 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height