DF13-8P-1.25H(21)
Mfr.Part #
DF13-8P-1.25H(21)
Description
CONN HEADER SMD R/A 8POS 1.25MM
Stock
838
In Stock :
838
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Rated Current (Signal) :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Durability :
30 Cycles
Shrouded - 4 Wall
Contact Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Insulation Height :
0.142 3.60mm
Body Length or Diameter :
0.577 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Shape :
Square
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Header
Housing Material :
Polyamide
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
8
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Total Number of Contacts :
8
Insertion Force-Max :
3.0024 N
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Voltage - Rated :
150V
Series :
DF13
Insulation Resistance :
500MOhm
Contact Material :
Brass
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
Insulation Color :
Board to Cable/Wire
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
1A
Filter Feature :
Number Of PCB Rows :
1
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e2
Contact Resistance :
30mOhm
Flammability Rating :
1
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Tin
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
UL Flammability Code :
94V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Additional Feature :
LOW PROFILE
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Datasheets
DF13-8P-1.25H(21)
Hirose DF13-8P-1.25H(21)
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Cable/Wire 0.142 3.60mm Height