DF13-7P-1.25DS(50)
Mfr.Part #
DF13-7P-1.25DS(50)
Description
CONN HEADER R/A 7POS 1.25MM
Stock
3
In Stock :
3
Factory Lead Time :
10 Weeks
1
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
1A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Wire Gauge (Max) :
32 AWG
Reach Compliance Code :
Unknown
Detent Lock
HTS Code :
Number of Positions :
7
Packaging :
Tube
Contact Gender :
Male
Insulation Height :
0.142 3.60mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Contact Shape :
Square
Housing Color :
Beige
Housing Material :
Polyamide
Voltage - Rated :
150V
Wire Gauge (Min) :
26 AWG
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Male Pin
Lead Pitch :
1.25mm
Hirose DF13-7P-1.25DS(50)
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 7-Position Board to Cable/Wire 0.142 3.60mm Height