DF13-4P-1.25H(51)
Mfr.Part #
DF13-4P-1.25H(51)
Description
CONN HEADER SMD R/A 4POS 1.25MM
Stock
979
In Stock :
979
Headers, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number Of PCB Rows :
Square
Rated Current (Signal) :
1A
Housing Material :
Polyamide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LOW PROFILE
Current Rating :
1A
Insulation Resistance :
500MOhm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Mount :
Surface Mount
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder
Contact Resistance :
30mOhm
Fastening Type :
Detent Lock
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
4
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Insulation Color :
Beige
Reference Standard :
UL
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
No
Durability :
50 Cycles
Contact Finish - Mating :
Gold
Header
Total Number of Contacts :
4
Number of Rows :
1
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Reach Compliance Code :
Unknown
Reliability :
COMMERCIAL
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Height :
0.142 3.60mm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Length or Diameter :
0.38 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Voltage - Rated :
150V
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Board to Cable/Wire
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Series :
DF13
Datasheets
DF13-4P-1.25H(51)
Hirose DF13-4P-1.25H(51)
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.142 3.60mm Height