DF13-3P-1.25DSA(75)
Mfr.Part #
DF13-3P-1.25DSA(75)
Description
CONN HEADER VERT 3POS 1.25MM
Product Category :
Headers, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Insulation Color :
Beige
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Detent Lock
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Series :
DF13
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Type :
Male Pin
Packaging :
Tube
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
3
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Number of Rows :
1
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 3-Position Board to Cable/Wire 0.169 4.30mm Height