DF11Z-26DS-2V(20)
Mfr.Part #
DF11Z-26DS-2V(20)
Description
CONN RCPT 26POS 0.079 TIN SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Beige
Applications :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Stack Height (Mating) :
7.55mm 8.2mm
Insulation Height :
0.234 5.95mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Phosphor Bronze
Fastening Type :
Friction Lock
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Type :
Female Socket
Packaging :
Tube
Contact Shape :
Square
HTS Code :
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
2A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
26
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Datasheets
DF11Z-26DS-2V(20)
Hirose DF11Z-26DS-2V(20)
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA), Nylon 26 Positions Female Socket