DF11Z-22DS-2V(22)
Mfr.Part #
DF11Z-22DS-2V(22)
Description
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Type :
Female Socket
Reference Standard :
UL
Style :
Board to Board or Cable
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mount :
Surface Mount
Plating Thickness :
39μin
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Termination :
Solder
Durability :
30 Cycles
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Connector Type :
Receptacle
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Body Length or Diameter :
1.161 inch
Voltage - Rated :
250V
Stack Height (Mating) :
7.55mm 8.2mm
Contact Shape :
Square
Current Rating (Amps) :
2A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Total Number of Contacts :
22
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Reliability :
COMMERCIAL
Body Breadth :
0.197 inch
Insulation Height :
0.234 5.95mm
2
Fastening Type :
Friction Lock
Series :
DF11
Number of Positions :
22
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Beige
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Applications :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish - Post :
Tin
Number Of PCB Rows :
2
Datasheets
DF11Z-22DS-2V(22)
Hirose DF11Z-22DS-2V(22)
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Polyamide (PA), Nylon 22 Positions Female Socket