DF11Z-16DS-2V(20)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF11Z-16DS-2V(20)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 TIN SMD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Insulation Height :
0.234 5.95mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Color :
Beige
Packaging :
Tube
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Fastening Type :
Friction Lock
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Housing Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Series :
DF11
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Color :
Black
Contact Gender :
FEMALE
Style :
Board to Board or Cable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Female Socket
Lead Pitch :
2mm
Voltage - Rated :
250V
Lead Free :
Lead Free
Stack Height (Mating) :
7.55mm 8.2mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
16
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Current Rating :
2A
Datasheets
DF11Z-16DS-2V(20)
Hirose DF11Z-16DS-2V(20)
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA), Nylon 16 Positions Female Socket