DF11CZ-30DS-2V(52)
Mfr.Part #
DF11CZ-30DS-2V(52)
Description
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating :
2A
Series :
DF11
Orientation :
Straight
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Square
Stack Height (Mating) :
7.55mm 8.2mm
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle
Voltage - Rated :
250V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
HTS Code :
Number of Positions :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Color :
Black
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Fastening Type :
Friction Lock
Insulation Color :
Beige
Contact Material :
Phosphor Bronze
Style :
Board to Board or Cable
Published :
Contact Type :
Female Socket
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.234 5.95mm
Contact Finish - Post :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
ECCN Code :
EAR99
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Polyamide (PA), Nylon 30 Positions Female Socket