DF11CZ-14DS-2V(22)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF11CZ-14DS-2V(22)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 14POS 0.079 TIN SMD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Rows :
2
Mount :
Surface Mount
Contact Resistance :
30mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Friction Lock
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
7.55mm 8.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Orientation :
Straight
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Polarization Key :
HOUSING SIDE
HTS Code :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Tin
Durability :
30 Cycles
Termination :
Solder
Reference Standard :
UL, CSA
Color :
Black
Insulation Height :
0.234 5.95mm
Insulation Color :
Beige
Reach Compliance Code :
Unknown
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Receptacle
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions :
14
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Body Breadth :
0.197 inch
Number Of PCB Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Current Rating :
2A
Voltage - Rated :
250V
Total Number of Contacts :
14
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
Series :
DF11
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Rated Current (Signal) :
2A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Tin Polyamide (PA), Nylon 14 Positions Female Socket