DF11-32DS-2DSA(01)
Mfr.Part #
DF11-32DS-2DSA(01)
Description
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Friction Lock
Insulation Height :
0.244 6.20mm
Housing Material :
Plastic
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Stack Height (Mating) :
7.8mm 8.45mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Length - Termination :
0.118 inch
Voltage - Rated :
250V
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Packaging :
Bulk
Square
Contact Finish - Post :
Nickel
Lead Pitch :
2mm
Body Breadth :
0.197 inch
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Termination :
Press-Fit, Solder
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
1.339 inch
Connector Type :
Receptacle
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Female Socket
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Lead Free :
Contains Lead
Number of Positions :
32
Current Rating (Amps) :
2A
Published :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
30mOhm
Reference Standard :
UL, CSA
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Polarization Key :
HOUSING SIDE
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Additional Feature :
100 PCS. PER PACK
1 (Unlimited)
Hirose DF11-32DS-2DSA(01)
2 Rows Receptacle Press-Fit, Solder Brass Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 32 Positions Female Socket