DF11-28DP-2DSA(08)
Mfr.Part #
DF11-28DP-2DSA(08)
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Insulation Color :
All
Orientation :
Straight
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Pbfree Code :
yes
Overall Contact Length :
0.299 7.60mm
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e3
Fastening Type :
Detent Lock
Stack Height (Mating) :
7.55 7.8mm 8.9mm
Housing Material :
Polyamide
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Length :
30mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Body Breadth :
0.197 inch
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
ROW INSERTION PRODUCT
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Filter Feature :
Mounting Option 1 :
LOCKING MECH
Durability :
30 Cycles
Contact Material :
Brass
Max Current Rating :
2A
Insulation Height :
0.260 6.60mm
Series :
DF11
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Number of Positions :
28
Voltage - Rated :
250V
UL Flammability Code :
94V-0
Depth :
5mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Rated Current (Signal) :
2A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Header
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Current Rating :
2A
Published :
Hirose DF11-28DP-2DSA(08)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 28-Position Board to Board or Cable 0.260 6.60mm Height