DF11-26DEP-2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF11-26DEP-2A
Manufacturer
Hirose
Description
CONN ADAPT PLUG/PLUG 26POS 2MM
Stock
59
In Stock :
59
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Adapters
Contact Material :
Brass
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Polyamide
Published :
2004
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
No
Number of Rows :
2
Mount :
Panel, Snap in
Series :
DF11
Filter Feature :
No
Number of ContactsSide 2 :
26
Pbfree Code :
yes
Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Convert From (Adapter End) :
Plug, Male Pins
Connector Type :
BOARD CONNECTOR ADAPTER
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of ContactsSide 1 :
26
Convert To (Adapter End) :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
IDC
Voltage - Rated :
250V
ECCN Code :
EAR99
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
Pitch :
0.079 2.00mm
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating :
2A
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Length :
33mm
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Black
Straight Connection :
yes
Number of Positions :
Height :
6.9mm