DF11-14DP-2V(21)
Mfr.Part #
DF11-14DP-2V(21)
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Color :
Beige
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Fastening Type :
Detent Lock
Pitch :
2.0066mm
Contact Shape :
Circular
Termination :
Solder
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Published :
Voltage - Rated :
250V
Polyamide (PA), Nylon
Contact Plating :
Tin
Insulation Color :
Beige
Housing Material :
Plastic
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
14
Connector Type :
Header
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Mount :
Surface Mount
DF11
Datasheets
DF11-14DP-2V(21)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height