DF1-2P-2.5DSA(05)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1-2P-2.5DSA(05)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Stock
157
In Stock :
157
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Insulation Color :
Brown
MIL Conformance :
No
Number of Rows :
1
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Friction Lock
Housing Material :
Polyamide
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
250V
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Orientation :
Straight
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Current Rating :
3A
Radiation Hardening :
HTS Code :
Depth :
6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Mounting Type :
Through Hole
Max Current Rating :
3A
ECCN Code :
EAR99
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Style :
Board to Cable/Wire
Mixed Contacts :
Mount :
Through Hole
Withdrawl Force-Min :
.556 N
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
2
Overall Contact Length :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Durability :
30 Cycles
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Connector Type :
Header
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
7.5mm
Reference Standard :
UL
Length :
7.5mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Tin
Series :
DF1
Additional Feature :
LOW PROFILE
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Gender :
Male
Lead Free :
Lead Free
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Filter Feature :
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
1
Contact Shape :
Square
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DF1-2P-2.5DSA(05)
Hirose DF1-2P-2.5DSA(05)
DF1 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.295 7.50mm Height