DEM09P300N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEM09P300N
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 9POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
300V
Number of Ports :
1
Contact Type :
Signal
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
2
Number of Terminations :
9
Gender :
Male
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Cadmium Plated
Orientation :
Straight
Packaging :
Tray
Pitch :
2.76mm
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
Brass
Mount :
Through Hole
Number of Contacts :
9
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
7.5A per Contact
Length :
30.43mm
Contact Finish :
Gold
Depth :
12.55mm
Series :
DM HE508
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
18 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E
Number of Positions :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Glass
Datasheets
DEM09P300N
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEM09P300N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:9, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, DEM09P300N pinout, DEM09P300N datasheet PDF, DEM09P300N amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEM09P300N ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEM09P300N Overview
DEM09P300N Features
9 basic kinds of terminations
DM HE508 series
DEM09P300N Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEM09P300N D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP