DEM09P300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEM09P300
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 9POS VERT SLDR
Stock
724
In Stock :
724
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
2.74mm
Mount :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Cadmium Plated
Number of Ports :
1
Length :
30.43mm
Series :
DM HE501
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Solder
Number of Positions :
9
Contact Material :
Brass
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E
Number of Terminations :
9
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Orientation :
Straight
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
12.55mm
Contact Type :
Signal
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DEM09P300
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEM09P300 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:9, Mounting Type:Through Hole, DEM09P300 pinout, DEM09P300 datasheet PDF, DEM09P300 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEM09P300 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions DEM09P300
DEM09P300 Overview
DEM09P300 Features
9 basic kinds of terminations
DM HE501 series
DEM09P300 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEM09P300 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP