DE375-501N21A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE375-501N21A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
RF MOSFET N-CHANNEL DE375
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - RF
Type :
MOSFET
Frequency :
50MHz
Package Width :
Package :
Tube
Mounting :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
25A
Transistor Type :
N-Channel
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
DE
Pin Count :
6
Number of Elements per Chip :
1
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
IXYS Corporation
Maximum Drain Source Resistance (mOhm) :
350@15V
Automotive :
No
ECCN (US) :
EAR99
Supplier Device Package :
DE375
Maximum Gate Source Voltage (V) :
±20
Package / Case :
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Voltage - Rated :
500 V
HTS :
PCB changed :
6
Typical Turn-Off Delay Time (ns) :
5
Product Status :
Obsolete
Noise Figure :
Base Product Number :
DE475
Typical Input Capacitance @ Vds (pF) :
2500@400V
Package Height :
3.18
Configuration :
Single Quad Source
Maximum Continuous Drain Current (A) :
25
Typical Gate Charge @ Vgs (nC) :
70@10V
Power - Output :
940W
Military :
No
Typical Turn-On Delay Time (ns) :
5
Maximum IDSS (uA) :
50
Typical Reverse Transfer Capacitance @ Vds (pF) :
46@400V
Maximum Power Dissipation (mW) :
Channel Mode :
Enhancement
Maximum Gate Threshold Voltage (V) :
5.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Channel Type :
N
Package Length :
Maximum Gate Source Leakage Current (nA) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Typical Output Capacitance @ Vds (pF) :
170@400V