DE2F3KY103MB3BU02F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE2F3KY103MB3BU02F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 300VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Pitch :
7.5mm
Capacitance :
10000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.551Dia 14.00mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Size Code :
Voltage - Rated :
300VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Temperature Coefficient :
F
Number of Terminations :
2
Applications :
Safety
Lead Style :
Formed Leads
Lead/Base Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
14mm
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Series :
KY
Width :
5mm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
F
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics DE2F3KY103MB3BU02F
KY 10000pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% F 0.551Dia 14.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc