DE2B3KY471KA3BU02F
Mfr.Part #
DE2B3KY471KA3BU02F
Description
CAP CER 470PF 300VAC RADIAL
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Straight
Lead Style :
Formed Leads
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Width :
5mm
Ratings :
X1, Y2
Temperature Characteristics Code :
B
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Size Code :
Safety
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
300VAC
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Length :
7mm
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Series :
KY
Murata Electronics DE2B3KY471KA3BU02F
KY 470pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2B3KY471KA3BU02F Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.The component always operates in 300V rated (AC) voltage (URac).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is B.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
DE2B3KY471KA3BU02F Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
has rated (AC) voltage of 300V